červen 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<   >
10. Den - Výlet do Barcelony

Tak dneska žádný park, máme volný den, tak jak s ním naložit? Julda Fulda s Mimi se rozhodli, že se budou jen tak poflakovat u moře a zbytek výpravy se usnesl, že pojede na výlet do 100 km vzdálené Barcelony. Takže jsme vyrazili jenom jedním autem, bohužel to bylo zrovna to, kde nefungoval zapalovač a nemohla tak být napájena navigace. Tu jsme tedy zatím nechali vypnutou s tím, že ji začneme používat na neúplně nabitou baterii až dojedeme do Barcelony. .........

Do Barcelony vedou 2 cesty: placená dálnice a normální státní silnice, která ale projíždí městečky. Vzhledem k tomu, že jsme nepospíchali, jsme pro úsporu peněz zvolili tu státovku. Cesta po ní ubíhala v rámci možností slušně, projíždělo se obcemi, občas jsme dojeli náklaďák, jinak nic zvláštního. Cesta vedla zpočátku podél moře, později se stočila víc do vnitrozemí a krajina začala mít takový fádní charakter a postupně přibývaly různé továrny a zejména všelijaké cementárny a betonárky, vypadalo to tam jako u nás v Radotíně. Potom jsme dojeli konec kolony a naše jízda se změnila na občasné popojetí 5 až 10 metrů, proložené několikaminutovým stáním, minuty ubíhaly, ale zatím jsme byli v klidu, nic nás nehonilo. Po asi 50 minutovém popojíždění jsme zjistili příčinu této zácpy - v blízkém městečku hořela nějaká továrna. Konečně jsme tímto problematickým místem projeli a po chvíli jsme již viděli katalánskou metropoli, Barcelonu, která je větší než Praha. Nejdříve jsme se chtěli podívat na sídlo FC Barcelony, slavný stadion Nou Camp. Pořád jsme jeli, jeli, nikde nešlo zastavit a najednou jsme se ocitli v ruchu velkoměsta, tak kudy vlastně máme jet? Nakonec se nám podařilo zastavit v nějaké vedlejší klidnější ulici a na navigaci jsme namačkali svatostánek Barcy a ejhle: stáli jsme pár set metrů od něj! Po poněkud pracném objevení parkovacího místa jsme si prohlédli stadion, tentokrát pouze zvenku, i když i zde podobně jako na Realu Madrid je možnost za určitý poplatek si prohlédnout stadion zevnitř, včetně návštěvy klubového muzea a shlédnutí filmu v 3D kině. Prohlédli jsme si alespoň klubovou prodejnu, megaobchod o třech podlažích. Nejvíce mě tady zaujala miska na vodu pro psa, samozřejmě v klubových barvách a se znakem FCB.

Dalším bodem programu byla "Sagrada Familia", známá katedrála od Gaudího, která je stále ještě ve výstavbě. Brnkačka, máme přece navigaci! Tak jsem tam namačkal Sagrada Familia a vyrazili jsme. Po několikakilometrové a asi půlhodinové cestě městem nám navigace vítězoslavně hlásí: dojeli jste do cíle. Ale po slavné katedrále ani vidu, ani slechu. Byla to nějaká obyčejná modlitebna v bloku činžáků. Aha, tak to je jiná Sagrada Familia, tak teď si tam zadáme tu pravou! Zase jsme jeli Barcelonou, a když jsme začali míjet paneláky jak někde na Jižním Městě, tak jsme to odpískali. Zase jiná, kolik jich tady proboha je? Později jsem objevil v navigaci hned 4 Sagrady Familie, bohužel jsme si nevybrali tu pravou. Jeli jsme tedy aspoň do centra do ulice Passeig de Gracia, kde se nacházejí domy od Gaudího. To už jsme našli celkem bez problémů, když pominu jízdu Barcelonou, zas to byl podobný blázinec jako v Madridu, kruhák střídal kruhák a bylo to ještě horší o to, že tu jezdí spousta skútrů a ty vás objíždějí zprava zleva, vždy s odstupem pár centimetrů. Zaparkovali jsme v podzemní garáži a sedli jsme si vyhládlí do první restaurace, resp. na zahrádku přímo na chodníku. Dali jsme si pizzu, tím nejde moc zkazit a na domluvu je to jasné. Když jsme později platili, překvapil nás poměrně vysoký účet, vyšší, než jsme čekali. Po dohadování se servírkou jsme zjistili, že ceny na jídelníčku byly uváděny bez DPH, dále tam byl milimetrovým písmem dodatek o nějaké další přirážce a na účtence ani nesouhlasily názvy jídel. K jídlu nám přinesli čtvery zabalené jakoby slané tyčinky, my jsme snědli pouze dvoje, servírka zbylé dvoje odnesla, ale na účtu byly uvedené pěkně všechny čtyři!!! Tak takhle se tahají z turistů peníze!!! To nám docela zkazilo náladu a Španělé si připsali několik záporných bodů.

Po krátké prohlídce centra jsme sedli znova do auta a že už pojedeme zpátky. Tak jedeme zase přes všechny ty kruháky a někdo z našeho auta zavolal: tady byla cedule na Sagrada Familia! Tak jsme jeli podle té cedule a v další ulici koukáme jako opaření - Sagrada Familia v plné kráse. Ale kde zaparkovat? Několikrát jsme katedrálu obkroužili až najednou jsme objevili jedno jediné volné místečko, v tom hustém provozu k nám byla štěstěna momentálně trochu milosrdná. Katedrálu jsme si prohlédli, vyfotili a vydali se konečně na zpáteční cestu, výjezd z Barcelony nebyl jednoduchý, nejdříve centrem a později přes mnoho dálničních propletenců, zvolili jsme opět cestu po státovce, říkali jsme si, že už by tam nemusela být ta kolona, co tam byla dopoledne. Mýlili jsme se. Kolona tam ještě byla, i když už mnohem menší. Cestou se zhoršilo počasí, dokonce začlo trochu pršet a tak jsme sotva stihli večeři na hotelu. Já jako řidič jsem byl po volném dni víc unavený, než kdybych někde drandil po horských dráhách.

Galerie

10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony 10. Den - Výlet do Barcelony
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5