červen 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<   >
4. Den - Belantis

To to ale utíká – 4. den je zároveň dnem posledním na naší minitour. Máme za sebou Hansa Park, který předčil naše očekávání a dnes nás čeká Belantis, od kterého žádné zázraky nečekáme, ale přesto doufáme, že jeho návštěva nebude ztraceným časem, kdyby nic jiného, tak na nás čeká novotou ještě vonící Huracan.

Ráno po probuzení jsme zašli na snídani, která sice nebyla v ceně ubytování a musela se platit zvlášť, ale zato byla konečně na úrovni, formou bufetu a s velkým výběrem, prostě jedna z nejlepších, jaké jsme kdy absolvovali. Je totiž důležité se dobře najíst před návštěvou zábavního parku, abychom nešli na horskou dráhu s prázdným žaludkem a měli jsme správnou hmotnost pro projíždění loopingů :-) Takže náš hotel má pochvalu i po této stránce a napravil tak chmurný dojem z příjezdu do Lipska. Po opuštění hotelu byl před námi asi půlhodinový přejezd k parku, který ležel na opačné straně města, vlastně za městem, v bývalé průmyslové zóně. Cesta přes Lipsko probíhala ve stejném duchu jako včerejší příjezd, město působilo pochmurným a neupraveným dojmem, že to ani nevypadalo jako v Německu. Prakticky bez jakéhokoliv zdržení jsme projeli jakoby poloopuštěným městem a za chvíli jsme z dálnice zahlédli park a jeho vstupní bránu. Před parkem je obrovské parkoviště, na kterém se krčilo několik aut, takže jsme věděli, že dnes to bude bez front.

Po zaplacení vstupenek a parkoviště u pokladny nám již nic nebránilo vkročit do asi jediného slušného parku na území bývalé NDR. Park Belantis byl otevřen v r. 2003, takže se jedná o velmi mladý park, který je teprve na začátku cesty a který má potenciál pro další rozvoj, hlavně místa všude okolo je opravdu dostatek. Bránou parku jsme prošli těsně po otevření, což bylo v 10 hod. a návštěvníci by se dali spočítat na prstech rukou členů našeho týmu. Podle webových stránek mělo být otevřeno do 18 hod., ale informační cedule oznamovala zavíračku již v 17 hod. Tahle informace nás zase tak moc nerozhodila, protože jsme tušili, že budeme mít „splněno“ ještě dříve. Jednu závažnou výtku jsme měli hned zkraje, protože jsme nedostali plánek parku a museli se spolehnout na plánek na velké ceduli kousek za vchodem. Protože park má malou rozlohu a je poměrně přehledný, tak to zase tak moc nevadilo. Počasí bylo opět nádherné a vzhledem k malému počtu návštěvníků i atrakcí jsme zvolna a beze spěchu zamířili skrze vstupní nádvoří dále do parku.

Belantis má jeden hlavní tahák, a tím je zbrusu nová horská dráha Huracan, což je loopingovka s kolmým výjezdem a sjezdem. Protože byla kousek od vchodu a již jezdila, zamířili jsme jako první bod programu rovnou na ni, opouštěje naší zásadu, že pořadí atrakcí by mělo mít nějakou gradaci.  Absolutně bez fronty jsme usedli hned do prvního vozíku, který přijel. Vozík měl uspořádání 2-2-2, čili tři řady po dvou jezdcích. Výjezd na nejvyšší bod dráhy byl kolmý, trochu nám to připomínalo španělské Abismo, tam se ale po dosažení vrcholu vozík otočil kolečky vzhůru, kdežto zde následoval kolmý sjezd dolů, respektive více než kolmý, je uváděn úhel 97°. Potom již přicházely v rychlém sledu za sebou výkruty a loopingy a relativně krátká jízda po minutě a půl končí. Huracan je typická (kromě kolmé věže) loopingovka s docela ostrou jízdou, i když parametry jako výška a rychlost nejsou dechberoucí. Zajímavou jízdu ale znehodnocuje fakt, že vozíky cukaly, čím víc vzadu, tím více, což u takhle nové kovové dráhy opravdu nechápeme. Vždyť podobná dráha Fluch von Novgorod z Hansa Parku vyniká mimo jiné i krásně jemnou (ve smyslu cukání) jízdou. Přitom výrobce obou drah je ten samý. I přesto jsme si jízdu vzápětí zopakovali a poté jsme pokračovali k dalším atrakcím. Park je sice menší a jeho kulisy jsou spíše jednodušší, ale přesto je rozdělen do tématických částí, jako třeba Údolí faraonů nebo Prérie Indiánů atd. My jsme se vydali k pyramidě, z jejíhož vrcholu prýštila voda a v korytě jezdily dolů loďky. Loďky byly gumové a vytažení na vrchol pyramidy neproběhlo jako obvykle šikmým výjezdem, ale uzavřeným výtahem. Samotný sjezd nebyl příliš kolmý a gumové lodě se velmi ochotně zabořovaly do vody a tím mohutně brzdily, přesto to nebylo špatné svezení a přišlo mi to jako docela originální řešení. Tuto atrakci jménem Fluch des Pharao ale nemůžeme označit jako stříkací loďku, i když na nás trochu kapek dopadlo. Samozřejmě jsme si jízdu hned zopakovali bez nutnosti vystoupení. Další na řadě byly myšky, vlastně druhá a poslední horská dráha v parku. Jmenují se Drachenritt (dračí jízda) a koleje vedou starým hradem v části Insel der Ritter (ostrov rytířů). Tradičně bez jakéhokoliv čekání usedáme do vozíků a zde jsme více než příjemně překvapeni super jízdou, velmi svižnou a zajímavou a tak jsme si ji rovněž střihli znovu. Shodli jsme se na tom, že to jsou nejlepší neotáčecí myšky, na jakých jsme kdy jeli.

Tak, a tím byl příděl těch nejdůležitějších atrakcí vyčerpán. Ale přece jenom ještě nekončíme, po obědě jsme se vydali k atrakci jménem Götterflug, na webových stránkách Belantisu označené jako světová novinka. Jedná se vlastně o kolotoč ve výšce (ta výška zase není tak nebeská) a hlavní vtip spočívá v tom, za pomoci jakýchsi křídel dosáhnout otočení přes hlavu. Každý jezdec je zde svým pánem, pomocí pák ovládá dvě křídla a tím se sedačka rozkýve a ti šikovnější se přetočí o 360°. Já celkem otáčecí atrakce moc nevyhledávám a taky to někdo musel zachytit na kameru, takže jsem tuto světovou novinku nevyzkoušel, ale zbytek party šel do toho a zde se musíme podívat pravdě do očí, protože jenom Simírovi z našeho týmu se bohužel nepodařilo dosáhnout úplného převrácení, jenom se kýval ze strany na stranu. Na jeho obhajobu budiž řečeno, že to zase nebylo tak úplně jednoduché a chtělo to nějaký pořádný grif. Dále byla v parku k mání lanovka, krátká a nevysoká, i tak několik z nás zlákala k neadrenalinovému svezení. Totéž lze říci o skluzavce, jejíž sklon byl dosti mírný a předchozím jezdcům došla voda v korytě, takže byli nuceni potupně sjet pomocí ručkování. Toto se nám sice nepřihodilo, čepici z hlavy nám však tato jízda nesfoukla. Větší vzrušení přinesla další, polovodní, atrakce, což byl kolotoč s loďkami, které se jenom tupě neotáčely, ale každý jezdec si mohl takovým kormidlem určit míru vybočení a natočení loďky vůči základně, čímž jízda dostávala zvláštní „švunk“. Tento kolotoč byl nakonec hodnocen velmi kladně, všem se líbil. Z nouze jsme si ještě dali vyhlídkovou relaxační projížďku po jezírku v loďce, ale tam byly nejzajímavější kachny, které dlouho pluly s námi a doufaly, že dostanou něco na zub respektive do zobáku, ale nestalo se tak. Výčet atrakcí by ještě nekončil, ale ty zbývající jsme již nevyzkoušeli: ruční volný pád (asi 15 m), houpací loďka a nějaké otáčecí záležitosti. Tak jsme ještě nafotili a natočili v krásném odpoledním sluníčku to, co nám ještě chybělo a po nezbytné kávě se zákuskem jsme Belantis asi půl hodiny před zavíračkou opustili.

Jaký byl? No, nebyla to žádná sláva, trochu nás svým cukáním zklamal hlavní tahák parku Huracan, dost atrakcí chybělo, ceny občerstvení, fotek z jízd a suvenýrů byly poměrně vysoké. Malé množství atrakcí jde pochopit, jedná se opravdu o nový park a tak každý nemůže být hned na úrovni Europa Parku. Na druhou stranu zde byly skvělé myšky a několik dalších zajímavých atrakcí, obsluha byla vstřícná a sympatická. Nebyl to tedy úplně ztracený čas. Nesmíme ani pominout velkou výhodu tohoto parku, malou vzdálenost od hranic s ČR, např. do Prahy je to pouhých 260 km, většinou po dálnici. Popřejeme Belantisu, aby se nadále rozvíjel a zlepšoval a věříme, že bude šlapat na paty zavedeným a velkým parkům.

Potom již zbývalo napsat poslední kapitolu Tour de Germany 2010, a sice nasednout do auta a odjet domů. Kromě jedné zastávky u pumpy hned za hranicemi jsme jeli rovnou a asi za tři hodiny jízdy jsme byli v Praze a už od teď se budeme těšit na příští rok a na naši další Tour de ?

Souhrn Mini tour de Deutschland 2010

Galerie

4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis 4. Den - Belantis
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5