červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
Holiday Park, Erlebnispark Trpsdrill, Europa Park 2010 (autor Radek)

Na přelomu června a července jsme již potřetí vyrazili do německých zábavních parků užít si legraci a adrenalin. Tentokráte jsme si naplánovali navštívit jihozápadní část Spolkové republiky, a to konkrétně Holiday Park u města Hassloch, Tripsdrill Erlebnispark poblíž města Cleebronn a nakonec Europa Park u města Rust. Návštěva Europa Parku měla symbolický význam, právě zde před dvěmi lety naše cesty za zábavou začaly.

Holiday Park

Holiday Park, naše první zastávka, je sice známý, ale ne příliš kladně hodnocený zábavní park. Nachází se tu pouze dvě horské dráhy, z nichž ta povedenější - Expedition GeForce - byla po dubnové nehodě v době naší návštěvy stále mimo provoz. Druhá horská dráha Super Wirbel je spíše menší. Jízda na ní příjemně překvapí, ale půlhodinovou frontu na ni podruhé opravdu stát nechcete. Při naší návštěvě jsme si tak nejvíce užívali klasické parkové atrakce jako loď, volný pád, zkrátka typ thrill ride. Za speciální zmínku stojí vodní klády Teufeisfässer, které překvapily svým provedením, a také rafty, na kterých jsem zůstal suchý do poslední vlny, jež mě promočila jak nikoho jiného ze skupiny. Na parku kromě nedostatku adrenalinových atrakcí zamrzí absence prakticky jakéhokoli tematického prostředí. Jednoduše řečeno procházíte lesem a občas narazíte na obchůdek či atrakci. Doufali jsme, že nás z tohoto pocitu vyvede vodní kaskadérská šou s názvem Jim Pond H2O. Bohužel, akčních scének jsme se příliš nedočkali. Občas vylétla rachejtle, občas někdo objel jezírko na vodních lyžích. V porovnání s představením v Movie Parku minulý rok obrovské zklamání. Holiday Park nás na další dny příliš nenavnadil. Dokázal nás sice zabavit na celý den, ale to především kvůli tomu, že jsme museli na ty nejlepší atrakce čekat minimálně půl hodiny. Na druhou stranu je zřejmé, že své udělala nefungující Expedition GeForce. Rovněž jsme viděli, že se v parku staví nová dráha (podle konstrukce to vypadalo na myšky), takže budoucnost parku vypadá světleji.

Tripsdrill Erlebnispark

Tripsdrill byl pro naši výpravu velkou neznámou. O tomto parku se příliš nemluví, do plánu naší cesty jsem ho zařadil pouze na základě mapy německých zábavních parků, kterou kdysi někdo umístil na tyto stránky, a dále na základě videí z Youtube. Park nemá žádnou megaatrakci, ale tematické prostředí stojí za to. To je vše, co jsem věděl. Park nás ale překvapil. Tripsdrill nabízí skutečně úžasnou zábavu. Hned po vstupu do parku spatříte prostředí německého venkova s nádechem vinařské oblasti. Z nedaleké kadibudky, kterou jste ani nestihli spatřit, se ozve uprdnutí, otevřou se dvířka a už vás německy vítá figurína místního vesničana. Tripsdrill je obecně hodně o překvapení, milých i nemilých. Lehká dětská projížďka růžovým sadem, kterou byste v běžném parku ani neabsolvovali, se změní v adrenalin, když se najednou sud, ve kterém jedete, prudce roztočí. „Volný pád“, který má podle mého odhadu pouhých 15 - 20 metrů velmi pomalu vjíždí nahoru, poté vás trochu pustí, rychle nahoru, rychle dolů asi do poloviny a zase nahoru. Vypadá jako menší a nudnější bratr klasického volného pádu. Jenže jen do té doby, než vyjedete úplně nahoru, uslyšíte praskání a najednou se prudce nakloníte dopředu. A sakra, zaseklo se to. Ale to už prudce letíte dolů. Z naší čtyřčlenné skupiny si jeden myslel, že se skutečně zřítí, dva doufali v záchranné zařízení a jeden tušil, že je to součást programu. A to všichni máme zkušenosti s jinými volnými pády. Natolik realistická atrakce je. Tím horším překvapením pro nás bylo, že navzdory otvírací době 9:00 – 18:00 se vodní atrakce a horské dráhy otevírají postupně od 10:00 do 11:30 a většinou končí v 16:00. Jako první horskou dráhu jsme navštívili dřevěnku Mammut. Je středně vysoká a na sestry v Movie Parku a v Heide Parku zkrátka nemá. I přesto jsme jí užili dosyta, zvláště díky tomu, že jsme mohli jezdit v podstatě pořád dokola bez front.

Další zastávkou byly klády (zde vtipně ztvárněné jako vany) Badewannen-Fahrt zum Jungbrunnen. Byly krásné, ale přece jen o něco málo horší než ty v Holiday Parku. Možná to bylo dáno tím, že jsem je měl již nastudované z Youtube předem a nečekalo mě takové překvapení. Hned po kládách jsme šli na neotáčecí myšky G´sengte Sau, které společně s kládami projíždí jedním hradem. Jízda to byla moc příjemná, takže jsme si jí hned několikrát, tuším 5x, zopakovali.  Mezitím nám otevřeli rafty, na které jsme okamžitě šli. Ty zde mají opravdu netradiční konstrukci. Mezi třemi dvojsedačkami jsou kanálky vedoucí do středu raftu, takže voda z peřejí nezasáhne vás, ale v klidu odteče. Poslední horskou dráhou v parku je Rasender Tausendfüßler, který od nás dostal přezdívku červíček, přestože má jít spíše o stonožku. A že jsem opravdu ještě delší nebo alespoň stejně dlouhý vláček vozíků nikde jinde neviděl. Je to spíše pomalejší a menší dráha, která to více rozjede pouze v prvním klesání. Za to ho s vámi v rámci jedné jízdy projede hned třikrát. Tripsdrill má opravdu co nabídnout. Od skutečně realistického volného pádu, přes horské dráhy a tematické prostředí po projížďku na lodičkách, ve kterých jeden řídí (plyn i směr) a tři další mohou stříkat na ostatní, nebo třeba mlýn, který je jedna velká skluzavka pro malé i velké. Pravdou je, že nás nezabavil na celý den. Ale to je spíše dáno nízkou návštěvností. Na žádnou atrakci jsme zde nečekali na nástup snad déle než minutu, některé, jako například myšky, jsme naopak projížděli a dávali si je znovu. Stačilo jen naznačit, že bychom chtěli ještě jedno kolo, a jelo se. Ani jsme nemuseli vstávat. Hodně vtipným problémem pak bylo, když jsme museli asi pět minut čekat, než dorazí dostatečný počet lidí ke spuštění dráhy (což je u dřevěnky šest lidí, u červíčka deset). Přes absenci megacoasteru řadím tento park poměrně vysoko, zvláště kvůli bezkonkurenční tematické úpravě. Dokonce u něj je i menší zoologická zahrada, do které jsme však nešli.

Europa Park

Na návštěvu Europa Parku po dvou letech jsme si vyčlenili rovnou dva dny. Park samotný popisovat příliš nebudu, nosil bych dříví do lesa. Spíše se zaměřím na změny, které se od naší poslední návštěvy odehrály. První změnou, které jsem si všiml, je nová dinosauří expozice vedle myšky Matterhorn Blitz. I když osobně nejsem dinosauřím příznivcem, tato jízda je příjemná a pozornost si bezesporu zaslouží. Druhou hodně velkou a modrou změnou je Blue Fire. Krásná vystřelovačka, která tomuto parku ještě před dvěma lety chyběla, se tyčí v novém tematickém prostředí Iceland (celé prostředí je nové). Přestože dráha budí na první pohled respekt, jízda je překvapivě až na poslední výkrut klidná. Vtipné je, že vám zařízení na vozíku během jízdy měří pulz. Velká škoda je pouze toho, že se všude tyčí logo Gazprom. Nic proti Rusům, ale hrníček, kde je místo vyobrazení dráhy plamínek a reklama si fakt na památku nekoupím. Novinkou v části Island je i vodní bitva. Bojovníků bylo v horkém počasí hodně, takže suší jsme rozhodně neskončili. Pro sebevrahy je speciální můstek, kam dostřelí hned několik lodí najednou. V závěru jsme skočili i do 4D kina, ve kterém se vysílal filmeček o želvičce a ekologii. Efekty výborné, ale snaha vychovávat malé děti k ekologii na jedné straně a vystavovat logo Gazprom na straně druhé mi moc dohromady nejde. Každopádně u ženské části naší skupiny film bodoval. Stejně tak starý známý a originální Eurosat. U mě si zase Euromir potvrdil svojí pozici nejlepší horské dráhy (ale že ho dřevěnka Bandit v Movie Parku atakuje slušně). Stálým problémem v Europa Parku jsou fronty. Ráno nemá návštěva pomalu ani cenu, do hlavního náporu zvládnete tak jednu atrakci a jsou na všech lepších atrakcích fronty alespoň na půl hodiny. Park se začíná vylidňovat okolo 16:00, což je ten správný čas pro pořádnou zábavu.

Zhodnocení německých parků

Stejně jako před rokem uvedu svůj osobní žebříček německých parků, které jsem navštívil od nejlepšího po nejhorší.

1. Europa Park
2. Movie Park
3. Tripsdrill Erlebnispark
4. Heide Park
5. Phantasialand
6. Holiday Park

Napsal Radek

Aktuální hodnocení: 2,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.

Radek , 09.07.2010, 09:56: Reagovat:

Ahoj, důvodů, proč je u mě Phantasialand až na pátém místě, je hned několik. Především mi vadila nepřehlednost parku. Z mapy člověk téměř nevyčetl, kde se jednotlivé atrakce nacházejí a jaké jsou (alespoň minulý rok). Dále mě zklamala Black Mamba, která po Limitu z Heide Parku a MP Xpress z Movie Parku byla jen velmi slabým odvarem. Nechytily mne ani Winja´s Fear a Winja´s Force, které byly na můj vkus příliš krátké. Obecně se mi v Phantasialandu zdálo, že atrakce jsou velmi nízké a krátké. Čekáš dvaceti- či třicetiminutovou frontu na minutovou jízdu, která není příliš výjimečná. Navíc mi nesedlo tématické prostředí. Oproti Movie Parku to byl značný posun k horšímu.

Na Phantasialandu se mi líbily pouze dvě věci. Talocan, který je skutečně pěkně vyvedený (nicméně nikoli originální) a vláček Colorado Adventure, který na mě jako jedna z mála atrakcí nepůsobil ošizeným dojmem a stále ho považuji za nejlepší atrakci typu vláček, kterou jsem navštívil.


LTG

LTG , 09.07.2010, 08:36: Reagovat:

Ahoj, díky za recenzi na TripsDrill. Také jsme o něm uvažovali ale po návštěvě Holiday Parku jsme to v obavách, že bude ještě slabší, vzdali. Nedovedu si jej představit bez expedice GeForce, která jednoznačně táhne park a je skvělá. Zbytek jsou jen pouťovky a Super Wirbel mi přijde slabší i než třeba Big Loop z Heide Parku.
Ale napiš mi prosím, proč máš hodnocení Phantasialandu takhle nízké? Vždyť je vynikající! Tematická úprava parku je asi nejlepší, co se německých parků týká. Téměř všechny atrakce jsou něčím vylepšené. Třeba jinak obyčejný topspin je zde v podání Talocanu opravdu superatrakce a stejně bych mohl jmenovat i Mystery Castle, Black Mambu, Colorado Adventure, Winjas, atd... Ve srovnání s Europaparkem není tak masový, ani při jedné návštěvě jsem nečekal déle než 20 min na atrakci a obrovské davy lidí, kterými se proplétáš třeba u EuroMiru tady taky nenajdeš. Holt každý má rád něco jiného, ale i tak mě zajímá, co se ti na tak skvělém parku nelíbilo.

Můj osobní žebříček by byl:

1. Phantasialand
2. Europa Park
3. Heide Park
4. Holiday park