červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
11. Den - San Marino

Naše dovolená nezadržitelně spěje ke svému konci, ještě si dnes užijeme volna a zítra již budeme balit kufry. Parků jsme si užili dost a dost a z různých důvodů jsme museli naplánovat volno až na závěr našeho pobytu. Část týmu jednoznačně preferovala poležení na lehátku u moře, část se rozhodla sednout do auta a vyrazit na minivýlet do nedalekého San Marina.

Koupání v moři bylo dneska trochu zajímavější, protože již od včera foukal poměrně ostrý vítr a tím pádem se moře docela rozbouřilo a vlny byly docela velké navzdory umělému vlnolamu. San Marino se svým hlavním městem San Marino leží asi 20 km od Rimini a je už z velké dálky snadno viditelné, protože z přímořské roviny se zvedá velká skála nebo hora a to je právě nejvyšší bod hlavního města. Je to třetí nejmenší stát Evropy, platí se tam eury a přestože není v EU, vstup do země je bezproblémový, na hranicích nikdo nebyl. Po průjezdu opuštěnou celnicí začala silnice mírně stoupat, stoupání se postupně zvyšovalo, až nakonec se změnilo v docela slušný krpál a silnice šplhala pomocí serpentin stále výš. Minuli jsme kabinovou lanovku, která vedla až téměř k vrcholu a protože lanovky mám podobně jako horské dráhy taky rád, říkali jsme si, že se s ní svezeme. Jenže nebylo zrovna kde zaparkovat a tak jsme stále stoupali vzhůru, pořád jsem čekal, kdy se objeví značka zákaz vjezdu. Ta ale nepřicházela a tak jsme minuli několik zaplněných parkovišť, až jsme zastavili na tom posledním možném, těsně pod vrcholem. Kupodivu tam bylo několik volných míst a tak jsme tam auto nechali a už pěšky došli až na úplný vrchol, odkud byl překrásný rozhled do okolí. Hlavní ekonomickou aktivitou San Marina je turistický ruch a bylo to vidět, rozhodně jsme tam v pozici turistů nebyli sami, a dokonce jsme tam několikrát zaslechli i češtinu.

Je to celé historická oblast s hrady a muzeem, uličky se změnily v pěší zóny s mnoha krámky, zejména se suvenýry a klenoty, četné pizzerie a jiné restaurace nebo kavárničky nabízejí příjemné posezení. Středověcí dobyvatelé hradu na vrcholu skály měli smůlu, skalní stěna směrem k pobřeží je velmi strmá a nikdo neměl šanci se tam tudy dostat. Takto jsme si pomalu prošli celý vrchol kopce, který převyšuje své okolí o několikset metrů a zase jsme nasedli do auta a zamířili na zpáteční cestu. Vzhledem k tomu, že ještě nebylo mnoho hodin a navíc jsem měl za úkol přivézt domů pravý italský parmazán, tak jsme se rozhodli navštívit nějaké nákupní centrum. Jedno takové jsme objevili kousek od Rimini, stálo jen tak skoro v polích, ale bylo moderní a velké, takže stejně jsme nemohli projít zdaleka všechno, ale v samoobsluze jsme v záplavě všelijakých sýrů ten správný parmazán objevili a tak jsme i tuto misi mohli označit za splněnou. Po návratu na hotel nás čekala poslední večeře a po ní příprava na balení zavazadel a smutné konstatování, že z naší tour už zbývá jenom zítřejší cesta domů.

Napsal Topik HD

Galerie

11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino 11. Den - San Marino
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5