červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie

Rok utekl jako voda a já měla opět možnost navštívit italský zábavní park Mirabilandia. Abych pravdu řekla, co zbourali moji nejoblíbenější atrakci – dřevěnku Sierru Tonnante, jsem se do parku nijak zvlášť netěšila. Myslela jsem si, že už mě nic nemůže překvapit a nadchnout jako právě jízda na dřevěné dráze. Opak byl však pravdou.

Jelikož jsem o Mirabilandii psala i loni, nebudu psát o všech atrakcích, které se v parku nachází. Recenzi pouze doplním o nové poznatky a atrakce, o kterých jsem předtím nepsala. Vstupné do parku stojí letos pro jednotlivce 28 EUR a pro skupiny dokonce jen 20 EUR. Výhodou je, že druhý den je vstup do parku zdarma, což u ostatních parků nebývá zvykem. Musíte si však ponechat vstupenku a zajít si s ní u vchodu do stánku, kde vám odstřihnou část vstupenky a nasadí na ruku papírový proužek. Doporučuji si však vzít proužek na ruku již během dne, nenechávejte si to až na poslední chvíli před uzavřením parku, kdy je tam poměrně velká fronta. A nemusíte mít strach – proužky jsou voděodolné. Po příchodu do parku si můžete zanechat věci v odkládacích skříňkách, které stojí 3,5 EUR za skříňku. Není však potřeba těchto služeb využívat, neboť své věci si můžete brát skoro na všechny atrakce s sebou – s výjimkou tedy Katuna, Columbie, Discovery a Niagary. Tyto atrakce mají své vlastní odkládací skříňky, do kterých své věci bezpečně odložíte a můžete si vychutnat parádní jízdu bez obav o své věci. Hned při příchodu do parku jsme mířili směr Katun. Loni jsem na něm jela jen 1x, protože jsem se ho docela bála. Letos jsem tedy musela strach překonat. Docela se mi to povedlo, protože jsem na něm nakonec jela celkem 7x . Byla to parádní jízda, ještě teď, když si na to vzpomenu mám před sebou nejvyšší místo na Katunu a ten obrovský sešup dolů. Jela jsem na Katunu snad ve všech řadách, ale nejlepší je samozřejmě řada první, kde vám nikdo nebrání ve výhledu a můžete si jízdu parádně užít. Poslední řada však také stála za to a měla něco do sebe. Zkusili jsme si i jízdu na Katunu v noci potmě – vřele doporučuji. Nejlepší na Katunu bylo, že i když bylo v parku poměrně dost lidí a na Katun se stála dlouhá fronta, tak čekací doba nebyla větší jak 10 minut. Výhodou je, že jakmile se vytvoří fronty, začnou jezdit 2 vláčky a odbavení trvá opravdu krátce. Na první řadu jsme ale čekali asi 40 minut. Další výhodou je i to, že když někdo čeká na první řadu sám, má šanci se dostat na řadu mnohem rychleji než ostatní. Když se totiž zaplní řada jen třeba 3 lidmi, obsluha volá ty, co jsou zde sami. Stačí si jen pohlídat hlášení z reproduktoru a jakmile uslyšíte něco jako „uno persone“ tak můžete všechny předběhnout.

Asi málo kdo ví, z jakých částí se dráha Katun skládá. Pro neznalé tedy malé nastínění: „360° V LOOP“ – vertikální looping s přetížením 3,8 G, následuje „ZERO G ROLL“, kde je přetížení 0 G, tedy jedná se o stav beztíže, „COBRA ROLL“, kde dosahujeme maximálního přetížení 4 G, dále „270 ° B LOOP“ s následnou brzdou, „FLAT SPIN 1“ – s přetížením 3 G, poté „DEEPEST POINT“ – nejnižší místo na dráze, kde se projíždí tunelem, „FLAT SPIN 2“ s přetížením 2,8 G a poslední část – „360° H LOOP“ – horizontální looping s úhlem 360° a přetížením 3,8 G. Z toho je snad patrné, že Katun patří mezi nejvíce adrenalinové atrakce a já osobně jej považuji za nejextrémnější atrakci, na které jsem kdy jela. Novinkou loňského roku byla vodní atrakce – Raratonga. Já na ní loni nejela, protože ji zrovna z nějakého důvodu zavřeli. Letos jsme si ji tedy nemohli nechat ujít. Jedná se o dřevěné lodičky pro 3 osoby. V lodičce je stříkací dělo, vy musíte točit kličkou a dělo začne stříkat. Kolem jsou umístěny terčíky, do kterých se máte trefovat. Jen málokdo však míří na terčíky, ale lidé na lodičkách stříkají po sobě a náramně se u toho baví. Jen co jsme usedli do lodičky na nás začali stříkat vodu ti z lodičky před námi. My jim to nemohli hned vracet, neboť vodním dělem jde točit jen pod určitým úhlem. Zato jsme mohli zase stříkat na cestující v lodičce za námi. Ale jakmile se lodička jinak zatočila, mohli jsme jim to vrátit a oni zase nedostříkli na nás. Zato nás zase pěkně zlili ti, co jsme na ně stříkali před tím. A tak to jde pořád dokola. Dráha je umístěna v pěkném prostředí velikonočních ostrovů. Dominantou atrakce je velká sopka, ze které se dokonce kouří. Určitě doporučuji si ji vyzkoušet na vlastní kůži – ale raději v plavkách. Nikdo vás totiž šetřit nebude.

Letošní novinkou je Reset Anno Zero. Celá tématika a prostředí je vkusně postavené a musím říci, že se jim to opravdu povedlo. Všude kolem stará rozbitá auta, autobusy, staré zničené dopravní značky, leží zde zbořená socha Svobody, Brooklynský most a i dokonce uvnitř atrakce je vše tak, jak po nějaké atomové válce. Podepřený strop, aby nespadl. Vše je jako staré, rezavé, špinavé a odřené jako při opravdovém konci světa. Jedná se o atrakci, kde jedete v autíčku a máte laserovou pistoli a střílíte po barevných terčících. Každá barva světýlka má různý počet bodů – to je vysvětleno hned u vchodu k atrakci. Ani jsem si pořádně nestihla prohlídnout prostředí uvnitř atrakce, neboť jsem se soustředila na střílení barevných terčíků. Až když jsem atrakcí projížděla potřetí, tak jsem si všimla, že projíždíme něčím jako starým New Yorským metrem. Podobnou atrakci mají například v německém Europaparku. V italském provedení se mi však líbila víc, protože byla lépe tématicky zpracovaná, v hezčím prostředí a více napínavější. Líbilo se mi, že když jsem se trefila do světýlka, tak pistole zavibrovala. Další výhodou je, že nastřílené body jsou vidět i na fotografii, kterou si můžete z atrakce zakoupit.
Další letošní novinkou je také nový film v 4D kině – „Monstri dagli Abissi“. Jedná se o film z prostředí podmořského světa. Vysílá se od 14h do 16:30 v rozmezí 30ti minut. Poté navazuje vysílání starého filmu – „Fly me to the Moon“ a vysílá se až do 21:30. Bohužel jsme nový film propásli, neboť jsme si ho nechali až na poslední vysílací čas a i když jsme před kinem byli 15 minut předem, tak jsme se do haly o kapacitě 500 lidí nevešli. Lidé čekají vždy už 30 – 45 minut před zahájením dalšího přestavení.

Na většině atrakcí se dá zakoupit fotografie na památku. Každá fotka stojí 5,5 EUR a je zdobená specifickým pozadím atrakce. Každý rok obměňují pozadí fotky, proto se nemusíte bát, že když navštívíte příští rok Mirabilandii znovu, že bude fotka stejná. Třeba u Katunu se mi líbí, že vyfotí přesně 2 lidi, co jedou spolu a nemáte na fotce nikoho jiného. Ale zato na Niagaře budete mít fotku i se všemi pasažéry na lodičce. U věží však fotí pouze věž Discovery – volný pád. Pěkná fotka je například z Ghostville, má pěkné pozadí a všichni se tam tváří tak nějak vystrašeně. Fotky jsou ostré, čisté a kvalitní. Nejsou rozmazané. Je opravdu vidět, že mají kvalitní fotoaparáty. Když jsme byli v německém Heide parku a zakoupili jsme si fotografii z atrakce Big loop, byla strašně nekvalitní a rozmazaná. Bohužel to ale nebylo z monitoru, na kterém byla fotka zobrazena poznat. V Mirabilandii se tvoří největší fronty na vodní atrakce. Je to dáno asi tím, že je tu velký vedro a každý se rád alespoň trochu zchladí. Některé atrakce vás totiž zlijí od hlavy až k patě, že na vás nezůstane ani nit suchá. Jiné jen příjemně osvěží. Z vodních atrakcí jsme si nejdříve nenechali ujít Niagaru. Tu považuji za nejlepší vodní atrakci v parku. Čekali jsme na ní asi 30 minut. Čekalo zde poměrně dost lidí, ale díky tomu, že jezdili lodě 3 a do každé lodi se vejde 16 lidí, bylo odbavení docela rychlé. Těsně před jízdou si však nezapomeňte sundat tričko, svlíknout do plavek nebo si koupit pláštěnku. Budete opravdu celí mokří. Na gumové rafty Rio Bravo jsme čekali také 30 minut. Jízda však stojí za to. Ale nebojte se, tato atrakce vás nezmáčí úplně. I když nějaká ta kapička někdy dokonce i pořádný proud vody vás nemine. Další vodní atrakcí je Autosplash. Na něj byla nejdelší fronta. Čekalo se na ni asi 1,5 hodiny. Nebylo to tím, že by to byla právě nejlepší vodní atrakce v parku, ale kvůli odbavení. Do autíčka se totiž vejdou maximálně 4 osoby. A většina z nich jezdí jen po dvou, proto odbavení tak dlouho trvá. Na poslední vodní atrakci Raratongu se čeká také asi 30 minut. Výše zmíněné čekací doby byly v pondělí. Při mé úterní návštěvě však byly čekací doby asi jednou tak dlouhé. V parku se nám moc líbilo a užili jsme si ho až do zavíračky, kdy jsme si nemohli nechat ujít závěrečnou laserovou show. Tento rok ji mají také úplně novou a musím říct, že je skvělá. Na závěr vypukne ohňostroj a poté všichni plni zážitků a dojmů opouští park. A pro všechny ty, kteří měli rádi dřevěnku Sierru Tonante jako já. Mám pro vás dobrou zprávu. Sierra Tonante je nesmrtelná. Část desek byla totiž použita při stavbě novinky letošního roku – Reset Anno Zero. Slouží jako atrapa vzpěry stropu ve vstupní části atrakce. A zbytek dráhy? ……. Viz foto.

S pozdravem Marťula

Galerie

Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie Mirabilandia 2008 (autorka Marťula) Itálie
Aktuální hodnocení: 5,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.