červenec 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<   >
Mirabilandia 2012 (napsala Marťula HD)

Při plánování letošní dovolené jsme museli brát ohled na naši roční dcerku, která jela s námi. Představa byla jak moře, tak i zábavní park. Nejvíce naše požadavky splnila právě Itálie, kde se dá dojet přes noc.  Hledat nějaký dobrý kemp začátkem června nebyl moc dobrý nápad. Většina cestovek hlásila stop stav a volná místa za dobrý peníz prostě nebyla. Nakonec jsme sehnali ubytování přímo na oficiálních stránkách campingu Pineta Mare v Lido di Spina.

Původně jsme plánovali Mirabilandii na pondělí a úterý, kdy jsme se domnívali, že by mohlo být v parku málo lidí. Bohužel nám nelichotivé počasí překazilo plány a my do parku zavítali až ve čtvrtek a pátek. Musím podotknout, že to bylo první týden v září a park měl otevírací dobu už jen od 10 do 18h. Ochudili jsme se tedy nejen o prohlídku nočního nasvíceného parku, ale také o laser show. Tu jsme naštěstí několikrát viděli, tak nám to až tak nevadilo. Nově je u Mirabilandie postavena „zoo“ -  Safari adventure. Jedná se o 30 hektarů velký park, ve kterém můžete absolvovat 4km dlouhou jízdu buď ve svém vlastním autě, nebo vláčkem. Jsou zde typická zvířata, která do safari patří jako tygři, lvi, žirafy, velbloudi, bizoni…  Poté je tu i pěší okruh kolem „domácích zvířat“ jako jsou krávy, slepice, ovce… Nechybí tu ani dětské hřiště, ježdění na ponících, malování dětem na obličej atd. Vstupné do tohoto parku stojí 25 Eur. Když máte vstupenku do Mirabilandie, je vstupné na safari asi o 5 Eur levnější. Do Mirabilandie jsme jeli už pošesté, poprvé však autem. Několikrát jsme tu byli v rámci fakultativního výletu pořádaného CK, jindy jsme si do parku dojeli vlakem z Rimini a poté autobusem, který jezdí do parku zdarma přímo od vlaku. Parkování v Mirabilandii stojí 5 eur. Přijeli jsme asi půl hodiny před otvírací dobou, avšak před pokladnami se už tvořily fronty na vstupenky. My si koupili vstupenky na recepci našeho kempu za 32,50 Eur (plná cena u pokladen je 34 Eur), čímž jsme se vyhnuli dlouhým frontám.

Nebudu popisovat jednotlivé atrakce, protože jsem psala recenzí na Mirabilandii už dost. Spíš se zaměřím co je v parku nového, co nás překvapilo nebo zaskočilo. I když byl teprve první týden v září, aqvapark Mirabilandia Beach byl již zavřený. Novinkou pro letošní rok je samostatný vstup do akvaparku za cenu 16 Eur. Dá se do něj chodit i nadále přes park za snížené vstupné 9,50 Eur. Při vstupu jsem nikde nemohla najít mapku parku. Jindy jich tu bylo plno, ale letos prostě žádná. Naivně jsem si myslela, že ji během dne někde seženu, bohužel. Druhý den jsem se ptala u vchodu a poslali mě přímo do informačního centra (u zamykacích skříněk) kde je dávají jen tomu, kdo si o ni řekne. Dostala jsem tedy jednu jedinou mapku (i když jsme byli 4). Při odchodu z parku jsme si šli ještě pro další, to už nám ji však nechtěli dát, že je konec a park zavírá. Na mapku nenarazíte ani v informačních kancelářích v blízkých letoviscích. Jsou tu sice stojany s nápisem Mirabilandia, ale v nich jsou informační letáčky parku, ve kterých jsou uvedeny pouze ceny vstupného, otvírací hodiny a fota těch nejznámějších atrakcí.

Jako první jsme se vydali směr iSpeed, protože je známo, že se na něm tvoří největší fronty. Prošli jsme dlouhým frontištěm a nasedli rovnou do vláčku. Ano, první jízda byla úplně bez čekání. Jen pár lidí čekalo na první řadu. Sjeli jsme si ho a šli na něj podruhé, tentokrát se chvíli čekalo, ale asi jen 5 minut. Stejně tak jsme to udělali i druhý den. Během dne se na něj fakt nedalo jít, protože bychom čekali určitě i hodinu. Navíc se jim několikrát během naší návštěvy pokazil, všechny lidi vyhnali z frontiště a znovu ho testovali. Stejně tak často nefungoval v roce jeho otevření, kdy jsme kvůli němu do parku jeli. Myslela jsem si, že to bylo tím, že je v parku nový a prostě to nemají ještě „dochytaný“. Ale bohužel problémy přetrvávají dodnes. Dále jsme šli ke Katunu. Tam bylo také plné frontiště lidí, ale ten naštěstí rychle odbavuje, takže jsme čekali maximálně 15 minut. Navíc přidali ještě třetí vláček, tak bylo odbavení ještě rychlejší. Poté jsme se šli podívat pro nás do „nové části parku“ na rodinnou horskou dráhu Master Thai, která byla novinkou loňského roku.  Jsou to dva vláčky, které spolu jakoby závodí. Odbavování trvalo pomaleji, protože vláčky jezdí dvě kola a pokaždé po jiné kolejnici. Zajímavostí je, že se do vláčku nastupuje za jízdy. Vláček úplně nezastaví, pouze zpomalí.

Zajímala nás také novinka Phobia, která je místo původního strašidelného zámku. Do ní se však platí vstup zvlášť a to 5 eur pro dospělého a 3 eur pro dítě. Vstupné se však musí koupit v obchůdku Phobie, která je zároveň i východem z atrakce. Poté musíte jít ven do frontiště a počkat si až budete na řadě. V tom je ta nevýhoda, že nemůžete odejít z fronty, kdyby tam bylo moc lidí, protože už máte zakoupenou vstupenku. Navíc je atrakce otevřená jen v určité hodiny a to od 13:00 do 14:30 a od 15:30 do 17:00. Jedná se o strašidelný dům, který je udělán podobně jako Horror House v Movie Studiu. Jsou v něm živí aktéři. Dokonce i „zombie“ si pro vás jde a bere vás dovnitř. Na konci vás vyhazuje chlápek s mačetou. Prochází se stejně jako v Horror House potmě úzkými uličkami, kde na vás čeká překvapení jako například týpek na elektrickém křesle nebo vrah za mřížemi. Procházíte místností, kde jsou zavěšené pytle s mrtvolami… Ve Phobii si ponechali hodně rekvizit z původního strašidelného zámku jako například vlak, který se najednou proti vám rozsvítí nebo tunel, ve kterém jdete po vibrující lávce. Phobie je hodně vydařená a když srovnám Horror House a Phobii, určitě byla lepší a to už kvůli tomu, že ve Phobii se snažili nás vylekat, kdežto v Horror House mi přišlo, že na nás kašlali a tak nějak to odflákli. Z Horror House jsem byla docela zklamaná, čekala jsem od něj mnohem víc. Navíc tam byla jen polovina „živých herců“ než měla být podle videí, která jsou zveřejněna na YouTube.

Nejmenší fronty byly na věže Discovery a Columbii. Tam se čekalo vždy do 10minut. Navíc u vystřelovací věže byla fronta vždy poloviční. Asi se lidem více líbí volný pád. Proto jsme si věže dali hned několikrát po sobě. Málo lidí je během dne i na laserové střílečce Reset Anno Zero, takže se na ni chodí také bez čekání. Přes poledne je v parku největší fronta na vodní atrakce. Proto je na ně lepší jít hned dopoledne nebo až později před zavíračkou. Odpoledne už nebyla taková fronta například na Niagaru, proto jsme na ni hned šli. Jenže jakmile se zmenší fronty, obsluha atrakce toho hned využije a odebere jednu loď a tím pádem zase „uměle“ vytvoří fronty. Největší fronty jsou asi na Autosplash, která pomaleji odbavuje a navíc otvírala později než ostatní atrakce. Mně se jízda na této atrakci moc nelíbí, takže podle mě se na ni nevyplatí tak dlouho ani čekat. Později otvírala i Raratonga.

Největším lákadlem parku je nyní novinka – nejvyšší vodní horská dráha Divertical. My si tak nechali Divertical na odpoledne. Když jsme k němu však přišli, zjistili jsme, že nejezdí. Měl poruchu. A po opětovném otevření už na něj byla taková fronta, že jsme si ho nechali na druhý den. Fronty na něj však byly od rána do večera. Druhý den opět celé dopoledne nejezdil, už jsme se báli, že se na něm vůbec nesvezeme. Hned poté, co ho znovu otevřeli, jsme na něj raději šli. Fronta sice byla dlouhá, ale rychle se odbavuje. Nakonec jsme čekali maximálně 30 minut. Jezdilo asi 7 lodiček, každá po 10 ti lidech. Měli jsme štěstí, vyšla na nás zrovna první řada. Jízda na něm je opravdu parádní, nejdříve jedete vodním korytem, kde nám sem tam šplíchla voda do lodičky. Musím však podotknout, že voda šplíchla jen na ty v první řadě, ve druhé o to byli ochuzeni. Poté nás výtah vyvezl nahoru. Cesta výtahem je zajímavá, protože se jakoby nakloníte bokem, což umocňuje „adrenalinový zážitek“. Musím říct, že je z vrchu opravdu super výhled na zbytek parku. Až jsem litovala, že s sebou nemám foťák . Samotný sjezd je také super, protože je dlouhý a lodička nabere obrovskou rychlost. Jen jsem čekala, že dole vjedeme do vody a dostaví se „vodní efekt“ místo toho jsme vyjeli opět nahoru a pokračovali v jízdě na horské dráze. To mi už jízda hodně připomínala Poseidona z Europaparku. Jízda na Diverticalu končí posledním sjezdem a konečně vytouženým vodním efektem, kdy vás to „trošku“ osvěží. Z jízdy nebudete durch mokří, jako tomu je třeba u Niagary, Raratongy nebo raftů. Po parádní jízdě jsme se ji rozhodli zopakovat. Když jsme však byli skoro na řadě, opět se pokazil. Vozík i s lidmi se sekl nahoře. Nejdříve jsme stále čekali, zda dráhu uvedou do provozu. Přišli technici, sundali mechanicky vozík s lidmi dolů a všichni vystoupili z ostatních lodiček. Poté vyhlásili, že je dráha mimo provoz a všichni opustili frontiště. Jakmile ho opět zprovoznili, šli jsme na něj znovu, i když se strachem, že se opět pokazí a my se nesvezeme. Naštěstí už po zbytek dne fungoval tak, jak měl.

To je další věc, co mě v parku zklamala. Po celé severní Itálii je na Mirabilandii reklama, podél cest stojí billboardy s lákadlem na novinku letošního roku – Divertical. A nakonec většinu dne nejezdí a je poruchový stejně jako iSpeed. Ještě bych chtěla dodat, že dráha je to sice parádní, jen jí chybí tématika. Zepředu je prostředí kolem atrakce upravené, ale jakmile jedete v lodičce, vidíte dráhu zezadu a tam je atrakce nedodělaná. Kdyby alespoň zaseli trávu, aby to nevypadalo jako na staveništi. Všude hlína, sem tam trčící kabel ze země Prostě atrakce není dotáhnutá až do posledního detailu, jak jsme například zvyklí v Europaparku. Tam by si nedovolili postavit horskou dráhu bez tématiky nebo bez toho, aby nebyla všude alespoň zeleň, stromy a kytky. Ještě bych zmínila, že u Diverticalu také nejsou skříňky, kde se dají odložit batohy a věci. Takže si všechny věci berete na atrakci s sebou. Docela mě také překvapilo, že hodně atrakcí bylo otevřeno až později. Například vyhlídkové kolo Eurowheel otvírali až po 14h. Tím pádem na něj po zbytek dne byly velké fronty, protože se chtěl každý na něm svést. To jsem nikdy nezažila. Pokaždé jsme na něm jeli bez čekání a brali to jen jako „zpestření“ dne v parku. Stejně tak otvírala později i Raratonga, Autosplash, nebo různé dětské atrakce typu „hrníčky“ nebo Explorer…  V některých částech parku byly i obchody či stánky s občerstvením otevřeny až od 14h. Nechápu proč. Že by už měli jakoby po sezóně??? Vždyť bylo teprve 6. září. Navíc v parku bylo lidí až moc. Během dne jsme nakoukli do pár obchůdků vybrat si nějaké suvenýry. Je opravdu z čeho vybírat. Musím však podotknout, že ceny oblečení jsou až o polovičku dražší než například v Port Aventuře.

Za ty dva dny, které jsme v parku strávili, jsme stihli vše, co jsme chtěli. Museli jsme se střídat v hlídání malé, proto jsme každou atrakci absolvovali vždy dvakrát po sobě. Mirabilandia je a bude vždy můj srdcový park, protože byla prvním parkem, ve kterém jsme kdy byli. Ale připadá mi, že vedou poslední dobou park k horšímu. Když jsem tam byla poprvé v roce 2007, neexistovaly žádné express pasy. To je podle mě vytahování peněz z lidí. Mapky v parku byly vždy na svých místech a nestalo se mi, abych jela domů po dvoudenní návštěvě bez mapky. Chápu, že když jich je moc, že se válí různě po zemi, že si toho lidi neváží. Ale myslím, že každý platící má nárok na svoji vlastní mapku. Kazící se horské dráhy na dobrém dojmu taky moc nepřidají. Je fakt, že jakmile se pokazí, ihned přiběhnou mechanici a řeší to téměř okamžitě a snaží se, aby opět co nejdříve fungovaly. Ale nic nenaštve více, jak když čekáte velkou frontu a jste téměř na řadě a dráha je mimo provoz. Čekáte vlastně úplně zbytečně. Atrakce otvírající se až během dne mi taky připadá jako nelogický krok. Tím se tvoří fronty na jiných atrakcích, místo toho, aby se lidé rovnoměrně rozmístili po parku. Vstupné se zdražuje každým rokem víc a víc. To by tak nevadilo. Vždyť každý rok park vylepšují, staví nové a nové horské dráhy a snaží se být lepší než konkurence. Takže si za vstupné těch pár eur klidně ráda připlatím. Nechápu však, proč se musí zvlášť připlácet za strašidelný zámek Phobia? Proč již není zahrnutá v ceně vstupného? Místo toho se musí složitě jít napřed do obchůdku Phobie, tam zakoupit vstupenku a poté čekat frontu na vstup dovnitř. Jakmile se zmenšují fronty na atrakcích, hned odebírají vláček, lodičku, takže se začnou opět tvořit fronty. To je jen malý výčet věcí, který mě za poslední dobou u Mirabilandie docela zklamal. Ale i tak ji budu mít nadále ráda a budu se do ní i nadále ráda vracet.

Marťula HD

Galerie

Mirabilandia 2012 (napsala Marťula HD) Mirabilandia 2012 (napsala Marťula HD) Mirabilandia 2012 (napsala Marťula HD) Mirabilandia 2012 (napsala Marťula HD)
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.

Danko76 , 22.11.2012, 08:09: Reagovat:

Ahoj Martula, My sme tiez boli v Mirabilandii koncom 7. mesiaca, 2 dni sme mali na Miru, 1 den na MiruBeach. Divertical bol takmer stale zaseknuty :) - z Beach sme to dobre videli, ale vzdy ked sme na neho isli, tak sme takmer nikdy necakali a nastastie fungoval. :) No a v tej rychlosti vyse 100km/h asi nemoze byt splechnutie do vody, pretoze by to mohlo lodku dost spomalit a ludia by si asi ublizili..

Mapku mali iba v informaciach pri skrinkach za vchodom a bolo ich tam velmi vela, ale mas pravdu, ze kedysi ich davali aj ku vstupenke. My sme vsak takmer nikde necakali dlhsie ako 5 minut, tuto sezonu bola Mirabilandia oproti inym sezonam velmi prazdna a urcite bude mat pokles v navstevnosti. Rovnako aj v Gardalande sa cakalo o polovicu menej ako ked sme boli aj pred 2 rokmi. Taliani setria a najviac na dovolenkach a zabave - niekde som to cital. Gardaland bude kvoli tomuto prepustat desiatky zamestnancov..
Mirabilandia je aj tak park, ktory stoji za cestu - je tam jedna z dvoch najlepsich inverznych drah na svete (Katun spolu s Alpengeist), ten prvy spad dole nema chybu a aj po piatej jazde je to rovnaky adrenalin. Suhlasim s tebou aj s I-Speed, vystrelovacky vseobecne maju dost casto pauzy, mali by to nejako vylepsit..
Diky za pekny clanok :)