červen 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<   >
Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně

Jak informovala CNN a další zdroje, tuto sobotu došlo k závažné nehodě atrakce „El Pendulo“ (kyvadlo) ve španělském zábavním parku Tibidabo, ležícího v Barceloně. Při nehodě přišla o život 15 letá dívka a další tři mladí lidé byli zraněni, z toho dva těžce.

Atrakce Pendulo je výkyvné rameno – poměrně dlouhé – a nosnou částí je vysoký sloup. Na konci ramene je koš pro 4 osoby, který se vůči pohybujícímu se ramenu otáčí. Průměr kružnice vytvořené otáčením koše je 50 metrů při výšce 38 metrů a pasažéři se pohybují rychlostí 100 km/hod. dosažené během necelých 3 sekund. Atrakce byla v provozu 4 roky a před měsícem prošla inspekční prohlídkou. Pravděpodobně byla celá atrakce špatně konstrukčně navržena , protože šrouby nevydržely obrovské namáhání kroužícího ramene, které díky své délce a výšce kloubového uložení na stojném sloupu vytvářelo mohutnou páku. Došlo k vylomení sloupu v základech a celá atrakce se zřítila na jinou atrakci, dráhu The Golden Mine, tam však naštěstí zrovna nikdo nejel. Podle svědků byly slyšet před nehodou nezvyklé zvuky. Bohužel se podobné události čas od času stávají, i když zdaleka ne vždy dochází k takovým fatálním následkům jako tentokrát. V tomto případě pravidelné kontroly žádný problém neodhalily a tak zřejmě došlo k únavě materiálu vinou špatně navržené konstrukce, mimochodem ne příliš obvyklé a rozšířené, navíc charakteru spíše pouťového. Dlouhé otáčecí rameno (kyvadlo) například nemá protikus, který by obrovské síly pomáhal vyvažovat.

Technické věci, které nás obklopují, jsou čím dál tím složitější a odvážnější a nám nezbývá než věřit, že ruku v ruce s tímto vývojem a pokrokem je kvalitnější i kontrola těchto vymožeností, aby k podobným událostem, jaká se stala ve španělském parku Tibidabo, docházelo co nejméně.

Galerie

Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně Nehoda v zábavním parku Tibidabo v Barceloně
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.