květen 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
<   >
O dřevěnkách

Dříve byla dřevěná horská dráha součástí skoro každého zábavního parku. Rostly jako houby po dešti. Stavěly je různé firmy, které se předháněly, aby zrovna ta jejich dráha byla nejvyšší, nejrychlejší, měla nejprudší sklon atd.

Vrcholem byl v roce 2001 postavený Colossos (Heide park), dříve nejvyšší dřevěná horská dráha s nejprudším sklonem prvního sjezdu zapsaná dokonce v Guinessově knize rekordů. Dodnes v Evropě nepostavil nikdo žádnou vyšší ani rychlejší dřevěnou horskou dráhu, i když z celosvětového hlediska by se určitě konkurence našla. Dodnes mají dřevěnky své přívržence, kteří jim dávají přednost před kovovými dráhami. V současné době je trend dřevěných horských drah trošku na ústupu, kdy zábavní parky dávají přednost výstavbě horských drah kovových. V některých parcích dokonce dochází k demolici dřevěných drah a jejich nahrazení kovovými (Mirabilandia – Sierra Tonante). Najdou se sice ještě parky, kde se dřevěné horské dráhy nově staví (Erlebnispark Tripsdrill - Mammut), avšak tyto dráhy jsou spíše symbolické co do výšky a rychlosti. Avšak rodina amerických parků Six Flags si drží svůj počet dřevěných drah a dokonce se nebrání ani možnosti výstavby stejné či alespoň podobné dráhy po demolici té původní.

Proč jsou dřevěné dráhy na ústupu? Jedním z důvodů je bezesporu údržba. Nosná konstrukce dřevěnky nemá tak dlouhou životnost jako konstrukce kovová. Dráhu je třeba neustále ošetřovat nátěry, vyměňovat nevyhovující části, což činí v parcích při každodenním provozu problém. Není nic horšího, než když jedete do parku stovky kilometrů daleko a vaše oblíbená dráha je zavřená z důvodu údržby. Dalším důvodem je trend nových drah a to jsou hlavně dráhy vystřelovací, létající a dráhy tzv. 4 dimenze. Dříve bychom našli i dřevěné dráhy s loopingem, avšak z důvodu bezpečnosti byly loopingy z těchto drah demontovány (Kings Island – Son of Beast). Dřevěnky mají totiž trošku jinak řešené uchycení vláčku ke kolejnici než dráhy kovové. U kovových horských drah je vláček pojezdovým ústrojím jištěn ze všech stran. U dřevěnek je vozík chycen rovněž ze všech stran až na pár výjímek. Tedy hlavní kolečka na kolejnici, vnitřní kolečka mezi kolejnicemi, pro jízdu v zatáčkách a pak mnohem menší kolečka  ze spodu, respektive uvnitř mezi kolejnicemi, proti vylétnutí z dráhy. Dokonce ani kolejnice není kolejnicí v pravém slova smyslu. Jedná se pouze o dřevěný trám shora okovaný železnými pláty. Které ne vždy na sebe přesně navazují, což způsobuje ono zmíněné nepohodlné cukání při jízdě, na které si návštěvníci nezřídka stěžují. Některé dráhy jsou dokonce tak nepohodlné, že si někteří návštěvníci jízdu na ní už nechtějí vícekrát zopakovat (Parque Warner Madrid – Coaster Express). Což je možná dalším důvodem, proč parky od těchto drah upouštějí. Říká se, že dřevěné horské dráhy jsou stejně bezpečné jako dráhy kovové. Avšak následující fotografie veškerá tato tvrzení o bezpečnosti dřevěnek popírá. Byla pořízena na atrakci El Toro v americkém parku Six Flags Great Adventure a myslím, že hovoří za vše. A jaký názor máte na dřevěnky vy? Máte je rádi? Bojíte se na nich více než na drahách kovových?

Na Vaše ohlasy v diskuzi se těší autorka Marťula HD

Aktuální hodnocení: 5,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.

Lucinkapes , 09.08.2010, 02:14: Reagovat:

Re:VasekHD:Sierra Tonante byla odstranena z duvodu, ze v Italii byly zavedeny prisnejsi pozadavky na zabavni parky, potazmo horske drahy. Po konzultaci s techniky Mirabilandia usoudila, ze rekonstrukce soucasne drevnky by byla stejne nakladna jako stavba nove horske drahy. Ta pritom do parku prilaka diky masivni reklamne vetsi pocet navstevniku a navratnost investice tak bude rychlejsi.


american , 09.08.2009, 23:16: Reagovat:

Byl jsem v Jackson city v tomto parku na el toru a supr kam se hrabe evropa na usa. Bezpecnost je mozna horsi na drevu ale supr.


Marťula , 18.05.2009, 07:57: Reagovat:

re Pavel:
tak to by bylo super.. stačí to vše poslat na e-mail: horskedrahy@centrum.cz
budeme se těšit...


MarťulaHD , 07.05.2009, 09:40: Reagovat:

Re:Pavel:
EL Toro asi nebude moc dobře konstrukčně vyrobena, když se jí stávají takové věci. Dostat šroubem do zad nebo že se stane, že nesedí při jízdě na kolejnici.. a to jsem takových fotek právě El Toro viděla víc..

P.S. nechceš napsat něco o Six Flags Great Adventure a přidat pár fotek? Rádi se podíváme a podělíme s ostatními:)


Pavel , 06.05.2009, 14:54: Reagovat:

Byl sem 2009 na zmiňovaném El Toro a je to fakt jedna z nejlepších drah co znám, ale amík ve frontě přede mnou dostal šroubem do zad, když vozíky projížděly kolem, takže s tou bezpečností na tom něco bude ;o)


MarťulaHD , 04.05.2009, 12:42: Reagovat:

Re:VasekHD:
asi jim nic jiného nezbylo. Když jsme tam byli v roce 2007 (poslední sezónu, než ji odstranili), tak vypadala docela opotřebovaně. Oprýskané desky, působila až hrůzostrašně, že jsem se na ni zezačátku vážně bála:). Asi byla pro ně levnější varianta ji zbourat a uvolnit místo nové vystřelovačce, než ji celou zrekonstruovat. Každopádně letos do Mirabilandie opět jedem a už se na Ispeed moc těšíme!!! :)


Loupik1 , 02.05.2009, 18:09: Reagovat:

Teď mě tak napadá, že se třeba taky někdy EP nebo PL rozhodne postavit dřevěnku a já neksem proti... Oni ale spíš dají přednost kovové...


Loupik1 , 02.05.2009, 18:05: Reagovat:

Já osobně si myslím, že všechny dráhy, ať už kovové nebo dřevěné mají své kouzlo. Každá z nich je jedičná a má svoje kouzlo. Dřevěnky mám stejně v oblibě jako dráhy kovové. I když je pravda, že na kovových můžou být Loopingy, vývrtky a jiné inverze. Já jsem třeba v Port Aventuře vyzkoušel Stampidu (moje první dřevěnka) a tak se mi líbila jízda na ní, že jsem si jí musel zopakovat a rád bych se na ní projel znovu...:-) Colossos by se dal přirovnat k dráze kovové ať už parametry nebo plynulou jízdou.. Navíc si myslím, že jízda na dřevěnce by měla být tak trochu trhavá, pak je to vono...
Abych to nějak shrnul... Já jsem rozhodně pro dráhy dřevěné i kovové (i všechny ostatní). Určitě bych nechtěl, aby se dřevěnky přestali konstruovat nebo dokonce bourat.
A myslím si, že ve správném zábavním parku by mělo být co nejvíc druhů horských drah. Je příjemný sjet nějakou loopingovou dráhu, pak si zajít na dřevěnku a pak třeba na dráhu ve stylu Silver Star...
Rozhodně jsem pro dřevěnky...


VasekHD

VasekHD , 02.05.2009, 14:09: Reagovat: (Obrázek)

Zajímavý článek. Sierra Tonate byla moje první velká horská dráha.. Každý rok narvaná, docela solidní fronty, takže myslím, že o ní byl velký zájem.. škoda, že se Mirabilandia k takovému kroku uchýlila..