prosinec 2024

Po Út St Čt So Ne
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
<   >




Vystřelovací systémy

Vystřelovací dráhy se stávají stále více oblíbenější a v porovnání s klasickými jsou schopné dosáhnout mnohem větší rychlosti. Vystřelit však několikatunový vláček není jednoduché, níže se můžete dozvědět jak funguje zařízení, které vás tak rázně zaboří do sedačky.

Hydraulic Launch:

Velmi složitý systém, vyžadující velmi velký prostor na instalaci v útrobách dané atrakce. Hlavní částí je obrovský naviják na který je důmyslným mechanismem navíjeno ocelové lano, které  na druhém konci roztáhne vláček atrakce a po krátké vzdálenosti se odpojí. Naviják roztočí kapalina, která je ze zásobníků pod velmi vysokým tlakem vstřikována na lopatky turbíny. Vše trvá jen krátký okamžik. Ať to zní sebevíce složitěji, tak stále jde jen o způsob získání energie, který je podobný například vodním mlýnům, kde v podstatně menší rychlosti kapalinu nahrazuje potok a naviják mlýnský kámen :-) Tento systém je používán například u Kingda Ka, Top Thrill Dragstrer, nebo Furius Baco.


LIM / LSM:

Stále více používaný systém využívající principy lineárního motoru. Představme si dva magnety, které se navzájem odpuzují, nebo otočením pólů naopak přitahují. Pro představu by to mohlo vypadat tak, že vláček by měl ze spoda na sobě jeden magnet a kolejnice by byly pokryty dalšími magnety v řadě za sebou, které by jeden po druhém magnet na vláčku přitahovaly. Výsledkem by byl souvislý pohyb vláčku. Princip lineárního motoru je samozřejmě velmi složitější, ale pro představu by to mohlo stačit. Výhodou takového systému je regulace rychlosti, takže může být použit jak pro klasický pomalejší pohyb třeba do kopce, po nástupišti nebo pro klasické razantní vystřelení. Tento systém je používán například u Tower of Terror, Blue Fire nebo I-Speed.


Compressed Air Launch:

Systém který je v dnešní době instalován do vystřelovacích drah bojujících o prvenství v zrychlení a nejvyšší rychlosti horské dráhy. Z toho důvodu nelze pochybovat o účinnosti tohoto systému a pokud jde o zrychlení tak už se pomalu blíží maximální únosné hranici, které dokáže lidské tělo bez trvalé újmy zvládnout. Jediným výrobcem, který toto zařízení instaluje je firma SaS Power a i pravděpodobně z důvodu, že konkurence nikdy nespí není možno získat moc konkrétních informací. Jedná se však o systém pracující na principu stlačeného vzduchu, kdy je pod obrovským tlakem v fouknut vzduch do komory, který posune velikou silou píst. K pístu je přidělané ocelové lano, nebo jiný záchytný systém který je napojen na vláček horské dráhy. Princip tedy zdánlivě podobný tomu použitému ve vzduchové pušce, neboli vzduchovce :-) Tento systém je používán například u Ring Racer.


Tire Propelled Launch:

Jen zřídka používaný systém spočívající v pohonu klasickými pneumatikami. Jde o dvě řady pneumatik proti sobě, které jsou pomocí motorů roztočeny a vláček si mezi ně najede podvozkem a nechá se vymrštit směrem kupředu. Systém využíván jen tam kde je potřeba vyvinout spíše jen menší rychlost, nebo jen vyvést do kopce.


Flywheel Launch:

Starší systém, který zastupuje už jen hrstka funkčních horských drah a nové vznikají jen velmi ojediněle. Princip je podobný tomu hydraulickému, jen navijáku neudává energii turbína, ale elektromotor opatřen velkým setrvačníkem, který znásobuje sílu motoru. Je spíše slabší a zrychlení nebývá nijak velké.


Weight Drop Launch :

Taktéž starší systém mající v dnešní době už jen několik málo zástupců. O tomto systému jen velmi málo informací, ale podle všeho jde o klasickou kladku, kdy jeden konec lana je namotaný na naviják a na druhém konci ocelového lana je závaží, které je svou vahou spuštěné směrem dolů. Závaží za naviják zatáhne a druhý naviják na té samé ose přitáhne další ocelové lano které roztáhne vláček. Před třiceti lety zajímavé zrychlení, ale v dnešní době už nemá šanci konkurovat.

Napsal Vašek HD

Aktuální hodnocení: 5,0 / 5

captchaNelze-li číslice přečíst, zkuste obnovit obrázek.

Radek , 15.03.2010, 23:44: Reagovat: (Obrázek)

Velmi zajímavý článek. Hezky zpracované, poučné. A fotky ze zázemí taky nemají chybu. I s popiskama. Fakt super. Snad se autor neurazí, když přispěji pár poznatky.

Já osobně si myslím, že budoucnost bude zřejmě v lineárním magnetickém systému LSM. Sice přesně ani dobře nechápu, jak může pár magnetů vůbec rozpohybovat desetitunový vláček a to ani nemluvím o rychlosti. Ale připadá mi to jako varianta nejbezproblémovější. U hydraulických olejových vystřelováků je velký problém samotné tažné lano, které je při vystřelení velmi namáhané a tudíž se poměrně dost brzo opotřebovává a je potřeba ho složitě měnit. V dokumentu o stavbě dráhy Kingda Ka jsem dokonce viděl, že tažné lano měnili po prvním dni testování dráhy. A taky musí být patřičně rychle a hlavně přesně navinováno zpět. Vystřelení pomocí stlačeného vzduchu je dle mého hudba daleké budoucnosti. Nevím jak je společnost SaS Power daleko s vývojem, ale myslím, že loňské otevření Ring Raceru a následné zavření skoro na rok mluví za vše. Trochu se zajímám o vojenství a právě o tomto vzduchovém systému se hovořilo v souvislosti s katapulty na letadlových lodích. Již od 50. let se k vystřelení letadel z lodi používají katapulty tlakované párou. A vzduchové je měly nyní s očekáváním nahradit. Avšak systém je natolik nespolehlivý, že ani lodi, které se budou zařazovat do služby kolem roku 2015, jimi nebudou osazeny. Nikdo totiž v současnosti nezaručí, že stíhačku místo do vzduchu nehodí do moře. Ale u horských drah by to nebyla taková tragedie. Jen další rollback. Takže je možné, že SaS Power s tím nakonec prorazí. Proto si myslím, že v současné době nejvhodnějším pro HD je systém LSM, i když zatím nedokáže ještě vyvinout takovou rychlost jako systém vzduchový nebo olejový. Jako jeho obrovskou výhodu ale vidím to, že je to start bezkontaktní. Bez nutnosti jakéhokoliv dotyku vláčku se startovacím mechanismem. Tudíž bez jakéhokoliv mechanického opotřebení, bez nějakého navíjení, převíjení. Může vystřelovat bez přestávky jeden vláček za druhým. A pokud jsem se dobře díval, tak Furius Baco, Top Thrill Dragster i Kingda Ka sice používají ke startu hydraulický systém, avšak k brzdění a posunu používají magnety. Tak je vidět, že je to asi spolehlivé. Ne že by jsme ve frontě na iSpeed neviděli desítky zmařených startů:-)

Jinak krátká exkurze do strojovny Furius Baca je v dobré kvalitě ke zhlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=EJLXur604kk