červen 2024

Po Út St Čt So Ne
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<   >
3. Den - Miniatur Wunderland

Dnešní program, ač je myšlen jako odpočinkový, bude vlastně dosti náročný. Čeká nás totiž přejezd do Hamburku, návštěva největšího modelového kolejiště na světě a potom 400 km dlouhý přesun do veletržního města Lipska, kde nás čeká další štace v podobě zábavního parku Belantis.

Opouštíme pension, kde jsme spali dvě noci a míříme do 60 km vzdáleného hansovního města Hamburg. Počasí je už od rána krásné, nebe téměř bez mráčků, prostě krásné babí léto. Cesta uběhla velmi rychle a již vjíždíme do Hamburku, údajně velmi krásného města, bohužel jsme ho dnes nemohli příliš poznat. První, čeho jsme si všimli, bylo parkování v jedné menší uličce. Auta byla zaparkovaná u chodníku v celé jeho délce a rovněž tak v celé délce byla zaparkovaná auta stojící ve druhé řadě, takže se všichni dokonale blokovali navzájem. V akurátním a pořádkumilovném Německu nás to dost překvapilo, nutno však dodat, že tento jev byl spíše ojedinělý. Dále jsme si všimli patrových autobusů, podobných jako v Berlíně nebo v Londýně. Navigace nás naváděla k cíli cesty a mohli jsme zaregistrovat poměrně velké množství historických budov z doby před válkou. V jedné takové budově se nacházel náš dnešní cíl: Miniatur Wunderland, ráj všech milovníků modelových vláčků. Problém byl se zaparkováním, nemnoho parkovacích míst bylo beznadějně obsazeno a tak jsme byli nuceni projíždět kolem různých privátních parkingů a hledat a hledat. Štěstí se na nás usmálo asi po 10 minutovém objíždění. Miniatur Wunderland sdíli společně budovu se strašidelným „zámkem“ Dungeon, který je hned ve vedlejším vchodě. Vchod do Wunderlandu nebyl moc honosný, chvílemi nás dokonce přepadly pochybnosti, jestli jsme zde správně. Ale byli jsme zde správně, po vyjetí špinavým výtahem nás přivítal zřízenec slovy: vítejte, dnes máte štěstí, čekačka je pouhých dvacet minut. Na webových stránkách mají docela dobrou vychytávku, je zde totiž uvedena třídenní předpověď návštěvnosti. Tohle bychom brali u některých zábavních parků. Pro zpříjemnění čekání v nedlouhé, ale opravdu dvacetiminutové frontě byl všem návštěvníkům nabídnut pohár s limonádou (bezplatně – příjemné překvapení). Kdo nechce riskovat čekání ve frontě u pokladny, tak se může předem rezervovat na určitý čas. To ale nebyl náš případ, ale i tak jsme se po zaplacení velmi přijatelné částky 10 € dočkali.

Jako první po projití vstupními dveřmi nás přivítal obchod. Obchod se vším možným, co se Wunderlandu týká, tj, modely vláčků, autíček, kalendáře, knihy, DVD, trička a mnoho dalších, více či méně zajímavých věcí. Dále jsme prošli samoobslužným bufetem, kolem odkládacích skříněk a už jsme tam byli, tam, kde se srdce desetiletého i sedmdesátiletého kluka (ale samozřejmě i příslušnic něžného pohlaví) rozplesá. Expozice se rozprostírá ve dvou patrech, je rozdělena do sektorů, např. Švýcarsko, Skandinávie, Amerika, Hamburg, pohoří Harz atd. Všechny části jsou ale více nebo méně navzájem propojeny, například tunelem v podlaze, kde se také prohánějí vláčky. Původně asi byl zamýšlen tento projekt jako modelová železnice, ale najdete zde všechno, na co si jen vzpomenete a hlavně ani nevzpomenete. Kromě samozřejmých vláčků zde jezdí auta, metro, létají letadla, plují lodě, továrny něco vyrábějí, prostě vše, co život přináší, nedá se to vůbec vyjmenovat. Všechny kulisy, všechny modely, ty, co se hýbou, i ty, co se nehýbou, jsou propracovány do nejmenších detailů. Totéž se týká i figurek lidí, zvířat a úplně všeho, co je k vidění. Těžko se to popisuje, velmi častá reakce jsou vykulené oči, jak tohle někdo mohl vymyslet a hlavně vytvořit a zprovoznit. Jenom namátkou: koncert open air, skupina zvířat sleduje televizi (ta opravdu ukazuje obraz), havarované letadlo v Grand Canyonu, podmořský tunel, fotbalový stadion plný lidí, autonehody, stau – zácpy, metro, utopenec a stovky dalších výtvorů a nápadů. K vidění je i velká loď plující po vodě a podmořský tunel. Ve stadiu příprav je obrovské letiště, na kterém budou letadla startovat i přistávat. Ve všech sektorech se pravidelně střídá noc a den. Nás potěšilo, že jsme objevili i zábavní park s horskou dráhou a volným pádem – vše plně funkční. Zde a u mnoha dalších situací je k dispozici tlačítko, které uvede příslušnou část v činnost. Jinak ale vše funguje a běží samo, respektive je to řízeno mnoha počítači a toto řídící středisko je možné si prohlédnout, stejně jako tzv. zákulisí, tedy dílnu, kde je vidět, jak jednotlivé modely nebo kulisy vznikají a co to všechno obnáší. Bylo to vše velmi vtipné a uchvacující, nevýhodou je velký počet lidí tlačících se kolem nejzajímavějších míst. Komu by to vadilo, měl by vyčkat do odpoledních hodin, kdy se prostor přece jen trochu vylidní.

Po asi dvouhodinové prohlídce (ale vzali jsme to opravdu jenom letem světem) jsme poobědvali  v místním bufetu za docela příznivé ceny a vyrazili na zbytek cesty. Po přejetí Labe jsme opustili Hamburg a skrz klasickou „Stau“ dále na dálnici. Již před 8 večer jsme vjížděli do Lipska ležícího na území bývalé NDR. Kdo jezdí Německem napříč hlavně po dálnici, prakticky nepozná rozdíl mezi západní a východní částí. Nás však čekal po projetí kolem cedule LEIPZIG docela šok. Rázem jsme si připadali zase jako v socialismu: rozbité silnice, neudržované domy, nepořádek. Jen jsme se děsili, jestli podobně bude vypadat i náš hotel, zejména když sídlil na adrese …. Fabrik strasse.... Naštěstí se naše obavy nenaplnily, hotel byl velmi pěkný a totéž lze říci i o jeho restauraci, kam jsme zašli na večeři. Obrovské porce a chutné jídlo za relativně nízkou cenu a příjemná obsluha nás dobře naladily a tak jsme spokojeni šli do postelí s očekáváním věcí příštích, to jest návštěvy druhého zábavního parku naší minitour, parku Belantis.

4. Den - Belantis

Galerie

3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland 3. Den - Miniatur Wunderland
Aktuální hodnocení: 0,0 / 5